O mně

Kdo jsem?
 
Jmenuji se Roman Berčák, jsem absolventem oboru Lesní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a v současnosti působím na stejné univerzitě jako doktorand zabývající se Ochranou lesa, konkrétně protipožární ochranou lesa.
 
Právě v době svých studií jsem si vypěstoval lásku ke dřevu, lesu a obecně k přírodě. Chápu a znám to obrovské množství úsilí a znalostí potřebné k založení, vychování či udržení dobrého zdravotního stavu lesa, abychom po několika generacích tvrdé práce dostali výsledný produkt (dřevo). Jsem rád, že formou svých výrobků můžu tento úžasný materiál propagovat. Na dřevu mám nejraději vůni, kresbu a nedokonalost tohoto materiálu. 
 
Již v mládí jsem byl tvůrčí typ. Bavilo mě malování, stavění modelu lodí. Pokračovalo to kutilstvím, drobnými domácími opravami, až jsem se postupně propracoval ke dřevu. Zkoušel jsem výrobu menšího nábytku, to mě však příliš neoslovilo, neboť práce je zdlouhavá a nekonečné řezání různých kusů dřeva nudné. Navíc mi chyběli i potřebné nástroje, které jsou naneštěstí v truhlářství velmi drahé a pro mě prozatím nedostupné.
 
V průběhu let jsem postupně objevil další svoji vášeň. Již několik se intenzivně věnuji výsadbám zeleně v zemědělské krajině. Narodil jsem se v srdci Hané, oblasti známé zejména pro svoji úrodnou půdu a intenzivní zemědělství. Postupem času v souvislosti s mými studii jsem si uvědomoval, jak zanedbaná je krajina v oblasti mé domoviny a rozhodl se s tím něco udělat. Od roku 2019 se mi daří realizovat výsadby v okolí mého rodiště, což mě naplňuje obrovským množstvím radosti.
 
 
Jak vznikl nápad vyrábět dřevěné hodinky? 
 
Začátkem roku 2018 jsem se po shlédnutí několika videí zamiloval do dřevo soustružení. Jak u mne bývá zvykem, po hlavě jsem se s velkým odhodláním rozhodl, že se tohle krásné řemeslo naučím. Neváhal jsem, v únoru jsem si pořídil soustruh, a začal soustružit. Na dřevo soustružení mě okouzlila schopnost udělat z obyčejného kusu dřeva naprosto úžasný, neokoukaný a jedinečný výrobek. Fascinovaly mne schopnosti starých zkušených řemeslníků, kteří vyráběli úžasné kousky.
 omne_obr.2
 
Po několika týdnech soustružení misek a dalších předmětů tomu podobných jsem na internetu shlédl několik videí, na kterých byla výroba dřevěných hodinek, a tak jsem se rozhodl, že to zkusím. Vrhl jsem se do vyrábění naprosto po hlavě, o hodinkách jsem nic nevěděl. Rozdělal jsem staré hodinky, co jsem doma našel, abych vůbec viděl, jak to uvnitř vypadá. Musím však říct, že od prvního pokusu o tvorbu hodinek jsem se do této činnosti naprosto zamiloval. Trávil jsem hodiny zkoušením a ještě víc přemýšlením, jak hodinky udělat. Probděl jsem spoustu nocí, v hlavě vymyslel spoustu modelů, barevných kombinací a dřevin, ze kterých bych chtěl hodinky jednou vyrábět.
 
Postupem času mi docházelo, že to není tak jednoduché, jak by se zdálo, avšak nevzdával jsem se a stále a stále zkoušel nové a nové kusy. Musím říct, že se pro mě jedná asi o nejzábavnější činnost, kterou jsem kdy v životě dělal. Absolutně při ní ztrácím pojem o čase, zapomínám jíst, pít a všechny problémy jdou stranou, prostě absolutní spokojenost a radost. Trvalo asi tři měsíce, než jsem vyrobil první použitelné hodinky. Dnes tento absolutně nedokonalý kus nosí hrdě na ruce moje máma. Nadále jsem se zlepšoval, jak v soustružení, tak v hodinařině. Vylepšoval detaily, zkoušel funkčnost, výdrž. Zanedlouho jsem měl doma větší množství hodinek a zjistil, že už jsem do výroby investoval spoustu peněz, a že by bylo fajn, zkusit nějaké hodinky prodat.
 
omne_obr.1
 
Reakce byly pozitivní, obdivné, povzbuzující. Spoustu mých kamarádů hodinky chtělo, a tak už mě vyrábění hodinek nepustilo a postupnými kroky se mi vrací investované peníze. Časem jsem si uvědomil fakt, že jsem jedním z mála výrobců dřevěných hodinek, které jsou vyráběny bez CNC fréz, poctivou ruční trpělivou prací. Myslím, že mi to dává výhodu, se v tomto poměrně rozšířeném odvětví prosadit.
 
Zároveň je jasné, že nikdy nebudu stroj, zvládnu maximálně 15-20 ks hodinek měsíčně, tudíž pro velkovýrobce dřevěných hodinek nejsem žádná konkurence. Avšak chci se neustále zlepšovat, mám namyšlených spoustu modelů, barevných variant, dřevin, vzhledů, chci vkládat složitější strojky do hodinek apod. Nezbývá než trénovat, zlepšovat se a dělat radost svému okolí.
 
Úplně nejlepší na tom je fakt, že můžete neustále vymýšlet něco nového, což opravdu nikdy neomrzí. To je ve zkratce příběh, jak vznikla značka dřevěných hodinek ROBS.
 
Jsem rád, že jsem se právě přes dřevo soustružení ocitl ve světě dřevěných hodinek, jejichž výroba mě extrémně baví. Pří výrobě svých hodinek se řídím latinským příslovím:
 
Adverso flumine
 
Nebo-li "proti proudu", což vyjadřuje moji snahu se odlišit ve světě dřevěných hodinek, nejen velmi ojedinělou ruční výrobou, ale i vzhledem svých hodinek.
 
 
logoROBS
 
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení