O mně

Kdo jsem?
 
Jmenuji se Roman Berčák, jsem absolventem oboru Lesní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a v současnosti působím na stejné univerzitě jako doktorand a asistent zabývající se ochranou lesa, zejména protipožární.
 
Právě v době svých studií jsem si vypěstoval lásku ke dřevu, lesu a obecně k přírodě. Znám a s velkým respektem oceňuji to obrovské množství úsilí a znalostí potřebné k založení, vychování a udržení dobrého zdravotního stavu lesa, které jsou výsledkem několik generací trvající tvrdé práce, vedoucí k vypěstování kvalitního dříví. Jsem rád, že formou svých výrobků můžu tento úžasný materiál propagovat. Dřevo jako materiál obdivuji pro jeho všestranost využití a určitou nedokonalost. Při výrobě mám rád charakteristickou vůni různých dřevin a rád vyhledávám kousky s výraznou, neobvyklou kresbou. 
 
Již v mládí jsem byl tvůrčí typ. Bavilo mě malování, stavění modelů lodí. Pokračovalo to kutilstvím, drobnými domácími opravami, až jsem se postupně propracoval ke dřevu. Zkoušel jsem výrobu menšího nábytku, to mě však příliš neoslovilo, neboť práce je zdlouhavá a nekonečné řezání různých kusů dřeva nudné. Navíc mi chyběli i potřebné nástroje, které jsou naneštěstí v truhlářství velmi drahé a pro mě z velké části prozatím nedostupné.
 
 
 
Jak vznikl nápad vyrábět dřevěné hodinky? 
 
Začátkem roku 2018 jsem se po shlédnutí několika videí zamiloval do dřevo soustružení. Jak u mne bývá zvykem, po hlavě jsem se s velkým odhodláním rozhodl, že se tohle krásné řemeslo naučím. Neváhal jsem, vybral svoje finanční úspory a pořídil si základní soustruh na dřevo a začal soustružit. Na dřevo soustružení mě okouzlila schopnost udělat z obyčejného kusu dřeva naprosto úžasný, neokoukaný a jedinečný výrobek. Fascinovaly mne schopnosti zkušených řemeslníků, kteří vyráběli úžasné kousky.
 omne_obr.2
 
Po několika týdnech soustružení misek, květináčů a dalších předmětů sem na internetu shlédl několik videí s pokusy o výrobu dřevěných hodinek a ze zvědavosti jsem se rozhodl, že to také zkusím. Vrhl jsem se do vyrábění naprosto po hlavě, o hodinkách jsem absolutně nic nevěděl. Rozdělal jsem staré hodinky, které jsem našel doma, abych vůbec zjistil, jak takové hodinky uvnitř vypadají. Musím říct, že navzodry úvodnímu množství nezdařilých pokusů jsem se do této činnosti naprosto zamiloval. Trávil jsem hodiny zkoušením a ještě víc přemýšlením, jak hodinky ze dřeva vyrobit, při použití nářadí a nástrojů, které jsem měl k dispozici. Probděl jsem spoustu nocí, v hlavě vymyslel spoustu modelů, barevných kombinací a dřevin, ze kterých bych chtěl hodinky jednou vyrábět.
 
Postupem času mi docházelo, že vyrobit funkční dřevěné hodinky není tak jednoduché, jak se na první pohled zdálo, avšak nevzdával jsem se a stále a stále zkoušel nové a nové postupy. Trvalo mi asi tři měsíce, než jsem vyrobil první použitelné hodinky. Nadále jsem se zlepšoval, jak v soustružení, tak v hodinařině. Vylepšoval detaily, zkoušel funkčnost, výdrž. Zanedlouho jsem měl doma větší množství hodinek a zjistil, že už jsem do výroby investoval spoustu peněz, a že by bylo fajn, zkusit nějaké hodinky prodat.
 
omne_obr.1
 
Reakce byly pozitivní, obdivné, povzbuzující. Spoustu mých kamarádů hodinky chtělo, a tak už mě vyrábění hodinek nepustilo a postupnými kroky se mi vrátily i investované peníze. Časem jsem si uvědomil fakt, že jsem jedním z mála výrobců dřevěných hodinek, které jsou vyráběny bez CNC technologie, poctivou ruční trpělivou prací. Myslím, že mi to dává výhodu, se v tomto poměrně rozšířeném odvětví prosadit.
 
Zároveň je jasné, že nikdy nebudu stroj, zvládnu maximálně 80-100 ks hodinek ročně, tudíž pro větší výrobce dřevěných hodinek nejsem žádná konkurence. Avšak chci se neustále zlepšovat, mám namyšlených spoustu modelů, barevných variant, dřevin, vzhledů, chci pracovat s mechanickými strojky, používat dražší materiály apod. Nezbývá než trénovat, zlepšovat se a dělat radost svému okolí.
 
 To je ve zkratce příběh, jak vznikla značka dřevěných hodinek ROBS nebo-li ROman Berčák'S handcrafted wood design :).
 
Jsem rád, že jsem se právě přes dřevo soustružení ocitl ve světě dřevěných hodinek, jejichž výroba mě extrémně baví. Pří výrobě svých hodinek se řídím latinským příslovím:
 
Adverso flumine
 
Nebo-li "proti proudu", což vyjadřuje moji snahu se odlišit ve světě dřevěných hodinek, nejen velmi ojedinělou ruční výrobou, ale i vzhledem svých hodinek.
 
 
logoROBS
 
 
Zpět do obchodu