Výroba

 

Tím, že dřevěné hodinky vyrábím ručně bez použití CNC frézy a jiných počítačem řízených nástrojů se výrazně odlišuji od drtivé většiny výrobců dřevěných hodinek napříč celým světem. 

 

Jak probíhá výroba?

 

1. NÁVRH

V případě, že jste zakoupili zakázkové hodinky, tak celé umělecké dílo vždy začíná od návrhu. Mým cílem je dělat hodinky přesně podle Vašeho přání, jedinečné, zkrátka takové, které nikdo jiný nemá. V okamžiku, kdy přijde objednávka se spojím s budoucím majitelem, abych s ním probral vzhled hodinek (od velikosti, přes dřevinu, ciferník, záda hodinek, doplňky, řemínek, až po barvu a vzhled ručiček). V okamžiku, kdy mám všechny informace, začínám pracovat na vzhledu ciferníku a zad v grafickém editoru. Tyto návrhy následně dle připomínek budoucího majitele upravím přesně podle jeho vlastního přání.

Sériové hodinky mají design předem vymyšlený. Díky tomu odpadá množství času na přípravu designu, a proto je mohu nabízet za nižší kupní cenu. 

vyroba_obr.1

 

2. DŘEVO JE ZÁKLAD

Konkrétní výroba začíná výběrem dřeva. Materiál na hodinky musí být vysušený, optimální vlhkost dřeva je cca 8-10 %. Snažím se vybírat kousky, které mají zajímavou kresbu dřeva. Pracuji s nejrůznějšími druhy domácích, zahraničních i exotických dřevin. 

Domácí: Habr, Třešeň, Javor, Jasan, Ořešák královský, Švestka, Akát, Dub a další

Zahraniční: Ořešák černý, Oliva, Teak 

Exotické: Purpleheart, Eben africký, Eben makassar, Zebrano, Tigerwood, Leopardwood a další

 vyroba_obr.7.1

 

3.TĚLO HODINEK

Největší práci při výrobě hodinek odvedu na soustruhu. Za pomocí soustružnických dlát vysoustružím na rychle se točícím kousku dřeva základní tvar těla, ciferníku i zad hodinek. Po vysoustružení základních rysů hodinek se tvar těla vyřeže pomocí lupínkové pily. 

 vyroba_obr.2.1

 

4. BROUŠENÍ

Po vyřezání těla lupínkovou pilou následuje broušení, neboť je třeba odstranit spoustu přebytečného materiálu. Hodinky jsou následně broušeny velmi jemnými brusnými papíry až k dosažení dokonalého povrchu. 

 vyroba_obr.3

 

5. VRTÁNÍ

Modelářská bruska je při výrobě dřevěných hodinek jeden z nejdůležitějších nástrojů. Kromě broušení slouží i k navrtání otvorů pro osičku hodinek a pro upevnění řemínku. 

 vyroba_obr.4

 

6. GRAVÍROVÁNÍ

Jediný úkon, se kterým mi pomáhá počítač je vypalování dřeva. Na základě vytvořených návrhů zad a ciferníku hodinek za pomocí malé laserové vypalovačky vytvořím finální podobu ciferníku a zad hodinek. Záda i ciferník jsou však vyrobeny ručně.

 

 vyroba_obr.6

 

 

7. KOMPLETACE 

Předposlední fází je smontování všech malých dílů dohromady. Ciferník je osazen strojkem, ručičkami a korunkou. Na tělo hodinek je nasazeno sklíčko. Mezi strojek a záda hodinek je vloženo těsnění ke zvýšení odolnosti vůči vodě, potu a prachu, stejně jako u korunky. Na závěr je povrch hodinek ošetřen voskem.

 

8. POVRCHOVÁ ÚPRAVA

Po zkompletování hodinek je povrch ošetřen směsí tungového a pomerančového oleje. 

 

Více o tungovém oleji:

Jedná se o 100% přírodní produkt. Olej se získává z ořechů čínského stromu Aleurites fordii. Díky svým jedinečným vlastnostem a dokonalé ochraně dřeva je tento olej známý pod pojmem "dřevěný olej". Olej proniká velmi hluboko do struktury dřeva, po zaschnutí vytvrdne. Dřevo je pak velmi odolné proti opotřebení, vyniká jeho struktura a odpuzuje vodu. Celkově poskytuje tento olej asi dvojnásobně lepší ochranu než olej lněný. Olej vysychá do matna, povrch dřeva tedy po ošetření nevykazuje nežádoucí odlesky. Olej prohlubuje barvu a zvyšuje kontrast kresby dřeva. Dřevo neztrácí své přirozené vlastnosti, ochranný olejový film, je elastický a netmavne.

Více o pomerančovém oleji:

Pomerančový olej je přírodním produktem. Získává se ze slupek pomerančů. Má silnou odmašťovací schopnost, proto je často používán jako čistidlo a ředidlo. Pomerančový olej výborně účinkuje jako ředidlo do přírodních rostlinných olejů (účinek je podobný jako u levnějšího terpentýnového oleje), používaných pro povrchovou úpravu dřeva - např. lněný olej, tungový olej, světlicový olej. Pomerančový olej zlepšuje rozliv a nasákavost přírodních rostlinných olejů a urychluje jejich vytvrzování (schnutí). Na rozdíl od terpentýnového oleje ale pomerančový olej příjemně voní.

 

9. ZABALENÍ

Hodinky jsou vloženy do papírové krabičky, ve které se kromě hodinek nachází i kartičky s výrobním číslem hodinek, informační letáček a krabička ochranného vosku pro údržbu hodinek. Součástí balení je i průvodní dopis.

 

Nejsem stroj a ruční zpracování vyžaduje hodiny trpělivé práce, proto jsem schopen vyrobit pouze 15-20 ks hodinek měsíčně. 

 

 

Zpět do obchodu