Výroba

 

Tím, že dřevěné hodinky vyrábím ručně bez použití CNC frézy a jiných počítačem řízených nástrojů se výrazně odlišuji od drtivé většiny výrobců dřevěných hodinek napříč celým světem. 

 

Jak probíhá výroba?

 

1. NÁVRH

Celé umělecké dílo vždy začíná od návrhu. Mým cílem je dělat hodinky přesně podle Vašeho přání, jedinečné, zkrátka takové, které nikdo jiný nemá. V okamžiku, kdy přijde objednávka se spojím s budoucím majitelem, abych s ním probral vzhled hodinek (od velikosti, přes dřevinu, ciferník, záda hodinek, doplňky, řemínek, až po barvu a vzhled ručiček). V okamžiku, kdy mám všechny informace, začínám pracovat na vzhledu ciferníku a zad v grafickém editoru. Tyto návrhy následně dle připomínek budoucího majitele upravím přesně podle jeho vlastního přání. 

vyroba_obr.1

 

2. DŘEVO JE ZÁKLAD

Konkrétní výroba začíná výběrem dřeva. Materiál na hodinky musí být vysušený, optimální vlhkost dřeva je cca 8-10 %. Snažím se vybírat kousky, které mají zajímavou kresbu dřeva.

 vyroba_obr.7.1

 

3.TĚLO HODINEK

Největší práci při výrobě hodinek odvedu na soustruhu. Za pomocí soustružnických dlát vysoustružím na rychle se točícím kousku dřeva základní tvar těla, ciferníku i zad hodinek. Po vysoustružení následuje lupínková pila, kde dojde k vyřezání "nožiček" hodinek v případě modelu OTUS či LYNX. V případě modelu ARCHE jsou otvory na řemínek vyfrézovány pomocí malé modelářské brusky.

 vyroba_obr.2.1

 

4. BROUŠENÍ

Po vyřezání těla lupínkovou pilou následuje broušení, neboť je třeba odstranit spoustu přebytečného materiálu. Hodinky jsou následně broušeny velmi jemnými brusnými papíry až k dosažení dokonalého povrchu. 

 vyroba_obr.3

 

5. VRTÁNÍ

Pomocí malé modelářské brusky či stojanové vrtačky navrtám otvor pro korunku hodinek, upevnění řemínku či střed ciferníku.

 vyroba_obr.4

 

6. GRAVÍROVÁNÍ

Jediný úkon, se kterým mi pomáhá počítač je vypalování dřeva. Na základě vytvořených návrhů zad a ciferníku hodinek za pomocí malé laserové vypalovačky vytvořím finální podobu ciferníku a zad hodinek. Záda i ciferník jsou však vyrobeny ručně.

 

 vyroba_obr.6

7. POVRCHOVÁ ÚPRAVA

Následuje lázeň dřevěných komponentů v tungovém oleji. Tento olej zvýrazní kresbu dřeva a zejména zvýší jeho odolnost vůči špíně a vodě. 

 

Vyroba_obr.5

 

8. KOMPLETACE 

Poslední fází je smontování všech malých dílů dohromady. Ciferník je osazen strojkem, ručičkami a korunkou. Na tělo hodinek je nasazeno sklíčko. Mezi strojek a záda hodinek je vloženo těsnění ke zvýšení odolnosti vůči vodě, potu a prachu, stejně jako u korunky. Na závěr je povrch hodinek ošetřen voskem.

 

 

9. ZABALENÍ

Hodinky jsou zabaleny do papírové krabičky. Součástí balení je i krabička vosku pro povrchovou úpravu a karta originality.

 

Nejsem stroj a ruční zpracování vyžaduje hodiny trpělivé práce, proto jsem schopen vyrobit pouze 15-20 ks hodinek měsíčně.